X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ژئومورفولوژی

از کدام تصاویر ماهواره ای می توان DEM استخراج کرد؟

از کدام تصاویر ماهواره ای می توان DEM استخراج کرد؟

از تصاویر ماهواره ای می توان DEM با دقت های متقاوتی از ۱ تا چند متر تولید کرد. این DEM ها در ترکیب با تصاویر ماهواره ای رزولوشن بالا، مدل های سه بعدی بسیار زیبایی از منطقه تولید می کنند که می تواند راهگشای بسیار خوبی برای مهندسین در برنامه ریزی و مدیریت لوجستیک پروژه ها و فعالیت های میدانی در محیط کامپیوتر باشد. پیش بینی و جانمایی کریدور های برداشت های ژئوفیزیکی، نقشه برداری، جاده، سایت های عمرانی و سایر فعالیت های عمرانی و زمین شناسی از طریق این مدل ها می تواند انجام پذیرد.

منابع تولید DEM بنا بر مشخصه های پروژه ها می تواند متنوع باشد، اما برای نواحی دور که منابع و داده های ناچیزی موجود است ، تصاویر ماهواره ای بهترین و به صرفه ترین منبع تولید DEM می باشند. DEM ها می توانند به صورت اتوماتیک از تصاویر ماهواره ای استریو (Stereo) تهیه شده از سنجنده هایی مانندGeoEye-WordView-IKONOS-Pleiades-SPOT و ASTER استخراج شوند.

سنجنده ماهواره های Pleiades-1A و Pleiades-1B به گونه ای برنامه ریزی شده اند که تصاویر سطح زمین را به صورت استریو سه گانه (Tre-Stereo) جمع آوری کنند. بدین ترتیب با استفاده از این تکنیک امکان تولید DEM با کیفیت بالاتری و تا دقت ۱m برای استفاده در مدل های سه بعدی شهری و زمین (Terrain) فراهم می گردد. تصاویری استریو سه گانه دریافت بهتری از ارتفاع مناطقی دارد که به علت شیب زیاد زمین و یا تراکم بالای سازه های شهری از معرض دید سنجنده ها مخفی می مانند.


کیفیت DEM ها برا اساس صحت ارتفاعی در هر پیکسل و میزان دقت آنها در نمایش ژئومرفولوژی منطقه ارزیابی می شود. فاکتورهای زیادی این کیفیت را تحت تاثیر قرار می دهد:

- خشن بودن سطح زمین

- چگانی نقاط نمونه برایری شده (روش جمع آوری داده های ارتفاعی)

- رزولوشن مستحاتی و اندازه پیکس های تصویر

- رزولوشن ارتفاعی

- الگوریتم تحلیل زمین (Terrain analysis algorithm)

 

عمده کاربرد های DEM به شرح زیر است:

- استخراح پارامتر های زمین

- محاسبه حجم

- مدل سازی جریان آب و جابجایی های بزرگ (مانند زمین لغزش)

- مدل سازی سه بعدی سطح زمین

- تهیه مدل های فیزیکی سطح زمین

- Orthorectification

- کاهش (تصحیح زمین در برداشت های ثقل سنجی)


منبع:http://geomatncc.loxblog.com

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.